bukasovymasiv
pripomenutie
 
kimi
kimi | 29.9.2024 10:28

Fínsko územie stratilo, vrátane mesta Viipuri. Ale čo také Poľsko, v 17. storočí obsadilo Moskvu (a ich kráľ sa stal ruským cárom) a aj po 1. svetovej vojne pohnali boľševikov svinským krokom.


musimreagovat
musimreagovat | 29.9.2024 10:35

No, a keby sa naši legionári neboli tak ponáhľali z Ruska domov, mohlo byť všetko inak:)


Nervacik
Nervacik | 29.9.2024 14:55

A aj 2 svetovu vpjnu vyhrali len vdaka materialnej podpore zapadu.


kimi
kimi | 29.9.2024 16:00

@musimreagovat: Československí legionári dali po hube v prvom rade tým, čo ohrozovali ich vlastnú bezpečnosť, ale z pochopiteľných dôvodov nemali záujem sa zapájať do interných záležitostí (občianskej vojny) cudzieho štátu, takže si myslím, že to "ponáhľanie sa" bolo zámerné a inak to ani nemohlo byť.


musimreagovat
musimreagovat | 29.9.2024 17:46

Však hej:)


tmiro
tmiro | 29.9.2024 23:11

Rusko je asi jediná krajina ktorá stála na strane spojencov v 1. Svetovej vojne a napriek tomu ju prehrala.
Do boja poslali aj carovu gardu a Nemci zmasakrovaki aj tu, potom boľševici kapitulovali a podpísali zmluvu kde stratili veľké územia z ruska. A nakoniec... (o je ako z toho vtipu, že niekto je taky kokot, že keby sa zúčastnil sútaže o najväčšieho kokota, tak skončí druhy, lebo je taky kokot že ešte ani to by nevyhral)... No a nakoniec teda keď Nemci videli, aki sú to jebovia, tak im po podpísaní prímeria ešte obsadili a zobrali oveľa viac územia ako im zobrali v zmluve.
Ale najviac sa mi páči ako Rusko ako jediná európska krajina prehrala vojnu s ázijskom krajinou keď prehralo vojnu s japonskom
A ešte aj krymska vojna, keď odveky rusky sen obsadiť adobytperziu, Indii a ciernomorske užiny sa zdla byt blízko a Rus sa vydal na pochod balkanom a bral územie oslabenému Turecku a tak keď bol blízko Istanbulu, Briti si povedali, že nechceme silné Turecko, ale nechceme ani silné Rusko, teda bospor a dardanely zostanú turecké a s Francúzmi sa vylodili na Kryme a nakopali im rite


kimi
kimi | 30.9.2024 07:18

@tmiro: Na obranu Lenina treba povedať, že tlačil na podpísanie Brest-litovského mieru aj napriek nevýhodným podmienkam, lebo potreboval Červenú armádu, aby sa mohol sústrediť na domácu politickú scénu (vyhrať občiansku vojnu proti bielym, podporovaným Západom, a ďalším, vrátane Ukrajincov), hoci teda nikdy som si nemyslel, že v živote použijem slovné spojenie "na obranu Lenina".

Po čiastočnom potlačení odporu a získaní kontroly doma následne Sovietsky Zväz zaútočil na Poľsko s cieľom dobyť "historické ruské zeme" a dostali sa až.na predmestie Varšavy, kde sa však stal zázrak na Visle a napokon sa boľševici museli pakovať až ďaleko za Západom načrtnutú Curzonovu líniu (čo, v konečnom dôsledku, nevydržalo dlho).

Podobná situácia sa stala s Tureckom (prehra vo vojne, dohoda zo S?vres a strata veľkých území, vrátane gréckych kolónií v Malej Ázii, Istanbulu a západného Arménska. Potom však republikán Atatürk začal protiofenzívu, lebo považoval onú dohodu za hanebnú, vyhnal Grékov z Malej Ázie, zabral obe strany úžin Bosport a Dardanely a Arméni na poslednú chvíľu zubami-nechtami (resp. podpísaním kapitulácie pri Gyumri) ubránili svoj okyptený štát pred Osmanmi, nie však už pred Sovietmi, ktorí obsadili ostatky Arménska len pár dní nato.


tmiro
tmiro | 1.10.2024 03:38

A minule som čítal komentujuci h, tuším pod Ziarovskeho videom o útoku zssr, Slovenská a nemecká na Poľsko že tu vojnu (zázrak na Vísle) začalo Poľsko....


kimi
kimi | 1.10.2024 06:33

@tmiro To závisí od toho, akú udalosť, resp. dátum, považuješ za začiatok vojny. Treba si uvedomiť, že Európa sa práve zviechala z 1. svetovej vojny, Lenin na pozadí úspechov v občianskej vojne vypovedal Brest-litovský mier a keďže s jedlom rastie chuť, na začiatku 1919 obsadil poľský (a predtým pruský) litovský Vilňus. Je to začiatok vojny?

Na druhej strane, Pilsudský sníval o hraniciach Republiky dvoch štátov s akousi medzimorskou federáciou, kde počítal ak nie s dobytím, tak aspoň samostatnosťou Ukrajiny a Bieloruska, čo Nemecko ešte počas 1. svetovej vojny chcelo garantovať, ale nakoniec od toho odstúpilo.

Petľura ako líder UNR (Ukrajinskej národnej republiky), hoci historický nepriateľ Poľska, sa s ním v boji proti boľševikom zjednotil, lebo "bieli", t.j. ruskí republikáni/rojalisti, mali pre Ukrajinu ešte imperialisitckejšie plány ako Sovieti v zmysle "Držte hubu a pomôžte nám poraziť boľševikov a my vás za odmenu začleníme do ruskej ríše", pričom Lenin im chcel dať (a dal) nominálne autonómnejšiu republiku rád.

Dobre, takže v máji 2020 Poliaci a Petľura obsadili Kyjev. Je toto začiatok poľsko-sovietskej vojny?

V konečnom dôsledku ani Sovieti nedosiahli svoj cieľ (prinavrátiť aspoň časť Poľska pod ruskú koloniálnu nadvládu alebo aspoň tam rozšíriť boľševickú revolúciu), ani Poliaci (dobyli len časť Ukrajiny a Bieloruska a zvyšky sa začlenill do ZSSR ako republiky). Poliaci však reálne dopadli lepšie ako by si zaslúžiliz lebo jednak okupovali litovský Vilňus a jednak získali územie zhruba až 200 km východne od relatívne spravodlivo etnosy rozdeľujúcej Curzonovej línie.


kimi
kimi | 1.10.2024 06:36

Erráta: [...] v máji 1920 Poliaci a Petľura obsadili Kyjev.


 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
SkryťZatvorit reklamu
loader